قلم چیست؟

قلم ها , نوشته ها
دی ۲۷, ۱۳۹۷
بازدید : 65 بازدید

 

قلم رایانه ای (Typeface) چیست؟

قلم کامپیوتری را مجموعه ای از «کارکتر های هم خانواده و در یک حالت نظری، به علاوه کاراکتر های اعداد و علائم نگارشی» تشکیل می دهد. همچنین به هر حالت و کارکتر موجود در یک قلم رایانه ای، «قلم» یا به انگلیسی فونت (Font) می گویند.

اما با توجه به رواج یافتن قلم های کامپیوتری امروزه به جای استفاده از واژه فارسی «قلم رایانه ای» یا انگلیسیِ «تایپ فیس»، از کلمه فونت استفاده می کنند.

 

چرا اکثر قلم های کامپیوتری چند وزنه هستند؟

یک قلم کامپیوتری ممکن است از چندین وزن برخوردار باشد. تعداد این وزن ها معمولا ۳تایی، ۵تایی و ۸ تایی است اما مقدار های دیگری نیز میتواند داشته باشد. تنوع این وزن ها بسته به کاربرد و فضای مورد استفاده قرار گرفتن قلم متغیر است. یک قلم عادی برای استفاده در فضا های معمولی دارای حداقل یک حالت «عادی»‌ و یک حالت «ضخیم (Bold)» است.

اگر وزن های دیگری جز وزن عادی برای یک قلم وجود نداشته باشد ممکن است طراحان گرافیک و عموم مردم برای استفاده در پوستر ها، نامه ها و… به مشکل بر بخورند. برای مثال، در تیتر های پوستر ها غالباً از فونت های ضخیم (Bold) یا تیره (Black) استفاده می کنند و در متون طولانی و وب و… وزن های نازک یا عادی کاربرد دارند.

میزان اندازه وزن پایه (Regular) در میان انواع قلم های کامپیوتری ممکن است با هم متفاوت باشند؛ به طوری که اگر وزن عادی (Regular) ده قلم را در یک تصویر بیاوریم تعدادی از قلم ها به دلیل همسان نبودن وزن پایه آن ها با دیگر قلم های موجود در تصویر تمایز پیدا کنند و جلوه دار شوند.

 

معانی متفاوت واژه «قلم (Font)»‌ در حال و گذشته

هم در حروف‌چینی سنتی و هم در کاربرد مدرن، واژه «قلم (Font)» برای اشاره به مِکانیسم طراحی تایپ‌فیس به کار می‌رود. در حروف‌چینی سنتی، فونت را از جنس «چوب» یا «فلز» می ساختند؛ ولی امروزه، قلم در قالب یک فایل دیجیتال در آمده است که در فرمت های ttf، otf، woff و… منتشر شود و میتوان بسیار راحت تر از آن در کامپیوتر ها، موبایل ها، دستگاه های خودپرداز و… از آن استفاده کرد.

 

قلم در فضای سنتی و دیجیتال

همانطور که پیش تر گفته شد، قلم در چاپِ سنتی عموماً از قطعه‌هایِ فلزیِ سربی ساخته می‌شد. به این صورت که سربِ گداخته را در قالبهایی که به شکلِ حرفهایِ الفبا (و شکل هایِ چندحرفی مانندِ «لا»، «ریال» و «الله» و علائم نگارشی) بود ریخته و قالب می دادند. و پس از سرد شدن، آن ها را در جوهر می کردند و به ترتیب روی کاغذ میزند تا متن نوشته می شد.

قلم در فضایِ دیجیتال گونه‌یی نرم‌افزار است. در این نرم‌افزار حرفها و دیگر نشانه‌هایِ نوشتاری را به شکلِ مجموعه‌یی از کاراکترها (بُرداری یا غیرِبرداری) به وسیله‌ی برنامه‌هایی مانندِ FontCreator یا Fontlab Studio یا font forge طراحی می‌کنند. پس از اتمام پروسه طراحی و رفع اشکالات آن، قلم را به طور رایگان یا پولی در سایت های معتبر انتشار می دهند و یا شخصاً به نشر یا فروش آن می پردازند.

 

شرایط لازم برای یک طراح قلم کامپیوتری

طراحیِ قلم برخلافِ طراحیِ نشانه یا پوستر که معمولاً به‌طورِ انفرادی صورت‌می‌گیرد، کاری گروهی و بسیار فنی و پیچیده می‌باشد. به همین جهت اساتیدِ کارکشته و اهلِ‌فن برای طراحیِ قلم، ۵سال هنر و فلسفه‌یِ شرق، ۵سال هنر و فلسفه‌یِ غرب، ۵سال خوشنویسی و ۶سال آشنایی با تکنولوژی (بویژه دیجیتال) را ضروری دانسته اند.

 

 

بابت صرف وقت برای خواندن این مطلب از شما متشکریم.

8
امتیاز :
قلم چیست؟
5 از 4 رای
متین برکت (همیار قلم نت)
متین برکت (همیار قلم نت) (شاید) طراح گرافیک | مسلط به طراحی لوگوتایپ های مذهبی و...، فتوشاپ و ایلوستریتور | برنامه نویس مبتدی
همراه ما باشید در کانال تلگرام قلم نت کانال تلگرام
دیدگاهتان را بنویسید

میلاد فرحمند ( مدیر قلم نت ! )

بسیار عالی! امیدواریم مورد استفاده طراحان گرامی قرار گیرد.

محمد یکشنبه , ۳۰ دی ۱۳۹۷ پاسخ

بسیار عالی

میلاد فرحمند ( مدیر قلم نت ! )
میلاد فرحمند ( مدیر قلم نت ! ) سه شنبه , ۲ بهمن ۱۳۹۷ پاسخ

ممنونیم